Bir kaçınma ve Erteleme Hastalığı Vajinismus
Vajinismus Tanısı

Vajinismusun tanısı ilk cinsel birliktelik denemesi sırasında yaşananları çiftin anlatımıyla konulur.

Vajinayı çevreleyen kasların birleşmesiyle engelleyecek veya ağrı hissi yaratacak şekilde algılanması sonucu ,istem dışı kasılma olarak tanımladığımız vajinismusu yaratan birincil kas grubu pubik kaslardır. Vajinanın üçte bir dış kısmında koitus'u yani cinsel birleşmeyi engelleyecek boyutta yineleyeci ve sürekli olarak istem dışı kasılma olması ilk seferde orta şiddette yaşanır, ancak çoğunlukla ilişkiye izin vermeyecek biçimde ağrılı olduğu tariflenir. Bu duruma primer vajinismus denir.

İlk cinsel birleşme girişiminde veya genital muayene sırasında açığa çıkan ve devam eden primer vajinusmusta kişi hayatında hiçbir başarılı cinsel birleşme yaşayamamıştır. Vajinismusun bu türü cinsel birleşme sürecinde veya vajinal muayene esnasında kesinlik kazanır ve bir devamlık gösterir. Primer vajinismusun altında yatan en önemli sebep korkudur.

Daha önce acılı veya acısız bir bir cinsel birleşme yaşamış kadınlarda görünenlere ise sekonder vajinismus denir. Sekonder vajinismusun nedeni büyük bir ihtimalle bir travma veya ameliyat yaşantısıdır. Yani doğum yırtıkları, düşük kürtaj, kötü ve sert yapılan jinekolok muayeneler ve ağır enfeksiyonlar sonrasında nadiren görülen bir durumdur. Bu kadınlar bahsettiğimiz durumlar ortadan kalksa da cinsel birleşme yaşayamazlar. Sekonder vajinismus, keyifli veya keyifsiz bir cinsel birleşme yaşantısı olmuş ve sonrasında vajinismusu geliştirmiş genellikle disparoniye bağlı olarak gelişirken nadiren de daha önceden tedavi olmuş kişilerde problemin tekrarlanması şeklinde de oluşabilir. İkincil vajinismus tedavisinde, tarif edeceğimiz tüm çalışmaları yapmanın bir gereği olmayabilir. Daha öncesinde ağrısız cinsel birleşme deneyimi olmasından dolayı, bazı egzersizlerin yapılması fuzuli olabilir.

Vajinismusun türü bir kadından diğerine değişiklik gösterebilmektedir. Geçmişte yaşanmış cinsel bir travma yok ise ve parmak ile vajina girişi ve vajina içi kontrol edilebiliyorsa, ancak cinsel ilişki sırasında eşi itme ve kasılma oluyorsa bu durum ‘basit vajinismus’ olarak adlandırabilir ve nispeten tedavisi daha kolaydır. Bazılarında geçmişte yaşanmış cinsel bir travma öyküsü vardır ve derinlerine bastırılmıştır. Süreç ağırdır, bu durum ‘ağır vajinismus ‘ olarak adlandırılır. Tedavisi çok zordur, ama mümkündür.

Bazı kadınlar ise; partneri ile olan problemleri nedeniyle istemli olarak ağrı, yanma acı ve kanama olacağından korkarak cinsel birleşme esnasında kendilerini kasarlar ve cinsel ilişkiye müsade etmezler, buna da ‘durumsal vajinismus’ denir.

Ayrıca vajinismus, herhangi bir vajinal girişe engel olurken, durumsal vajinismus, tampon yada spekulum gibi belirli giriş tiplerine izin veren; ancak sadece ilişkinin başlaması durumunda panikleyen kadınları da ifade eder.

Vajinismus Tipleri

Primer Vajinismus

Kadının ilk cinsel girişiminden itibaren yineleyici ve sürekli olarak istem dışı kasılmaları yaşamasıdır. İlk cinsel birleşmede veya genital muayene sırasında açığa çıkan ve devam eden primer vajinismusta kişi hayatında hiçbir başarılı cinsel deneyim yaşayamamıştır.

Primer vajinismusun altında yatan en önemli sebep korkudur.

Sekonder Vajinismus

Daha önce acılı veya acısız keyifli veya keyifsiz bir cinsel birleşme yaşantısı olmuş ve sonrasında vajinismusu geliştirmiş kadınlarda görülene denir.

Sekonder vajinismusun nedeni büyük bir ihtimalle bir travma veya ameliyat yaşantısıdır. Yani doğum yırtıkları, düşük kürtaj, kötü ve sert yapılan jinekolok muayeneler ve ağır enfeksiyonlar sonrasında nadiren görülen bir durumdur. Bu kadınlar bahsettiğimiz durumlar ortadan kalksa da cinsel birleşme yaşayamazlar. Sekonder vajinismus, keyifli veya keyifsiz bir cinsel birleşme yaşantısı olmuş ve sonrasında vajinismusu geliştirmiş genellikle disparoniye bağlı olarak gelişirken nadiren de daha önce vajinismus tedavisi olmuş kişilerde problemin tekrarlanması şeklinde de oluşabilir.

Vajinismusun türü bir kadından diğerine değişiklik gösterebilmektedir. Geçmişte yaşanmış cinsel bir travma yok ise ve parmak ile vajina girişi ve vajina içi kontrol edilebiliyorsa, ancak cinsel ilişki sırasında eşi itme ve kasılma oluyorsa bu durum ‘basit vajinismus’ olarak adlandırabilir ve nispeten tedavisi daha kolaydır. Bazılarında geçmişte yaşanmış cinsel bir travma öyküsü vardır ve derinlerine bastırılmıştır. Süreç ağırdır, bu durum ‘ağır vajinismus’ olarak adlandırılır. Tedavisi daha fazla zaman alabilir, ama mümkündür.

Bazı kadınlar ise; partneri ile olan problemleri nedeniyle istemli olarak ağrı, yanma, acı ve kanama olacağından korkarak cinsel birleşme esnasında kendilerini kasarlar ve cinsel ilişkiye müsade etmezler; buna da ‘durumsal vajinismus’ denir.

Ayrıca vajinismus, herhangi bir vajinal girişe engel olurken, durumsal vajinismus, tampon yada spekulum gibi belirli giriş tiplerine izin veren; ancak sadece ilişkinin başlaması durumunda panikleyen kadınları da ifade eder.