skip to Main Content
0 224 233 42 77    0 506 156 99 99

Ağrılı cinsel ilişki, cinsel ilişkide birleşme anı geldiğinde ( Penisin vajina içine girmesi) vajina girişi veya daha derinlerde, kasık bölgesinde ağrı, acı yanma, batma gibi hoşnutsuz, durumların hissedilmesidir.

Cinsel birleşme sırasında ağrı hissedilmesi “Disparoni” ağrılı birleşme veya ağrılı cinsel penetrasyon olarak da bilinmektedir. Koitus (cinsel birleşme) sırasında yineleyici ve devamlı genital ağrı olmasıdır .

Disparoni pek çok kadının gizli sorunudur…

Yüzeysel ve Derin olmak üzere iki tipi vardır.

Yüzeysel disparinide ağrı, vajina girişinde hissedilir. Buna; kronik enfeksiyonlar, klitorisin irritasyonu ve aşırı duyarlılğı, epizyotomi nedbesi (dikişli doğum), vajinit (vajinanın mukoza iltihabı), yeterli ıslanmadan girilen ilişki ve vajinal atrofi (azalan östrojen nedeniyle vajinal duvarların incelmesi ve iltihaplanması) neden olabilir.

Derin disparonide ağrı, penisin girmesiyle birlikte vajinanın derinliklerinde, karın bölgesinde çıkan bir ağrıdır. Buna;vajinanın doğumsal anormallikleri, sistis, üretrik, kronik enfeksiyonlar, endometriozis, pelviste kitleler, bağırsak hastalıkları ve genital organlardaki sarkma neden olabilir.

  • Kadın olgularının %20’sinde organik pelvik bozukluk vardır.
  • Sıklıkla, temel neden vajinal salgının yetersiz olmasıdır.
  • Cinsellikle ilgili kaygılar, olumsuz önyargılar, cinsel taciz öyküsü, evlilik ve ilişki sorunları, ağrı beklentisi, anksiyete, korku, suçluluk, fobik reaksiyonlar, partnerle uyumsuzluk, partnere güvensizlik, ilk ilişkinin yarattığı travma, partnerin erken boşalma sorunun olması, partnerin ereksiyon problemi olması, partnere olan ilgi kaybı, alkolizm, depresyon, uygun ortamda cinsel birleşmenin olmaması, kişilik bozukluğu, erkeklere karşı bastırılmış öfke ve saldırganlık duyguları, doğum sonrası depresyonu da psikolojik nedenler arasındadır.
Back To Top