skip to Main Content
0 224 233 42 77    0 506 156 99 99

Vajinismus sadece kadının değil çiftin problemidir. Bu nedenle vajinismuslu kadınların eşleri soruna sahip çıkıp, eşlerini destekleyici tavır içerisinde olmalıdırlar. Problemi kadına maletmek, onu suçlamak, aşağılamak, eksik hissettirmek sorunu çözmeyeceği gibi tedavi sürecini de olumsuz etkileyen bir tutumdur.

Cinsellik neslin devamı dışında yeme – içme gibi temel ihtiyaçtır. Ayrıca evliliğin de sigortasıdır. Erkeğin bu sorunu görmezden gelmesi ya da buna alışmaya çalışması evlilik ve çiftin ruhsal, sosyal, duygusal yaşamları için son derece tehlikelidir.

Vajinismus psikolojik bir cinsel ilişkiye girememe ve erteleme hastalığıdır. Vajinismuslu kadınların eşleri bunu kişisel algılayıp, değersiz, yetersiz hissedebilirler ve eşlerine öfke duyabilirler. Ama unutmamamak gerekir ki bu durum asla kadının kontrolünde değildir. Kadın eşini çok sevmesine onu arzulamasına rağmen cinsel ilişkiye giremez. Bunu anlarsanız bu duygularla başetmeniz daha kolay olacaktır. Biliyorsunuz ki kadınlar erkeklere göre, yaradılış itibariyle daha hassas ve kırılgandırlar. Bir de kadının vajinismus sorunuyla karşı karşıya kaldığını düşünürsek bu hassaslık çok daha fazla olacaktır. Dolayısıyla o değer verdiğiniz, sevdiğiniz ve bir ömür birlikte yaşamak istediğiniz kadının en çok bu zamanda sizin desteğinize ihtiyacı vardır.

Daha önce başarısız denemeleriniz olsa bile asla ümidinizi yitirmeyin. Karınıza, partnerinize elinizden geldiğince destek olun. Tedavi konusunda zorlayıcı olmadan onu ikna ve motive etmeye çalışın. Çünkü bu çözümü en somut ve %100 olan psikolojik bir rahatsızlıktır. Daha önce de söylediğim gibi belki ümitleriniz tükendi, belki sonuç alamadığınız sayısız denemeniz oldu. Haklı olarak hüsrana uğradınız. Ama mutlaka yanlış giden bir şeyler olmuştur. Ya tedavi için seçtiğiniz doktor, psikolog, psikiyatrist bu konu da yetkin değildi. Ya sizler ile sağlıklı bir iletişim kurulamadı. Ya tedavi aşamaları hızlı gitti gibi pek çok olasılık olmuş olabilir. Ama bütün bu olumsuz tecrübelere rağmen pes etmemenizi, bilim temeli ışığında çalışan doğru rehbere ulaşmak için iyice araştırmanızı tavsiye ediyorum.

Vajinismus sorununu bir ömür boyu yaşamak zorunda değilsiniz. Bununla hem siz hem de eşiniz yüzleşmek zorundasınız. Sorunu kabullenmemek, görmezden gelmeye çalışmak sizi her geçen gün dipsiz bir kuyuya sokmaktadır. Bu yüzden Siz vajinismus erkekleri önce kendinizi sonra eşlerinizi motive ederek itici güç olmak durumundasınız. Dediğim gibi tedavisi mümkün ve genellikle kolayca çözüme ulaşan bir rahatsızlık yüzünden, mutlu ve aydınlık günlerinizi ertelemekten vazgeçmelisiniz.

Back To Top