skip to Main Content
0 224 233 42 77    0 506 156 99 99
Vajinismus

Kadın Olma Yolunda Tıkanıklık Yaşatan, Bir Kaçınma Ve Erteleme Hastalığı; Vajinismus

Vajinismus cinsel birleşme sırasında kadında vajeni çevreleyen kasların istem dışı olarak kasılması sonucunda ilişkiye izin vermemesi veya ilişkinin çok zor olmasıdır. Kadın korku, kaygı ve endişelerinden dolayı vajinal kaslarının kasılmasının önüne geçemez ve cinsel ilişkiye izin vermez. Vajinismusda yaşanan kasılmalar refleks olarak gelişir ve istem dışıdır, asla kadının kontrolünde değildir. Kadın eşini çok sevdiğini söylese ve onunla cinsel birlikteliği istese de bunu başaramaz.

Yeni araştırmalar gösteriyor ki vajinismus sadece vajina girişindeki kasların kasılması değil; tanımı biraz daha genişleterek; başta vajinanın girişindeki kaslarda olmak üzere tüm vücutta bir kasılma, endişe, korku, tiksinme ve panik halidir. Kadın bacaklarını, açılmalarını engelleyecek boyutlarda sıkıca kapatır ve elleriyle eşini iter.

Kızlık zarlarının çok kalın ya da vajinalarının çok dar olduğunu düşünebilen kadınlar, oluşan acı beklentisi sonucunda kendilerini savunma ve koruma çabaları içine gireler. ‘Ya acırsa’ diye korkup cinsel ilişkinin gerçekleşmesine izin vermemek için, istemsiz bir şekilde yani kadının kontrolü dışındaki kasılmalar bilinç dışından köken alan vajianal bir refleks olduğu kadar, ilkel ve bedensel bir korku refleksidir. Bu refleks penisin veya başka bir cismin ,tampon, doktor parmağı, hatta hastanın kendi parmağının bile vajinaya yaklaşması veya eşin cinsel ilişki için pozisyon alması sonucu tetiklenebilmektedir.

Kız çocuklarına öğretilen ve irademizin bilinçdışımıza kodladığı “cinsellik kötüdür”, “kızlık zarı çok değerli ve korunması gereken bir şeydir” düşünceleri bu problemin ortaya çıkmasında önemli bir yer tutar. Bazen neden cinsel bilgi eksikliği, utanma ve cinsel duygulardaki baskılama bile olabilir. Bazen de altta yatan neden özellikle çocukluk dönemindeki travmatik bir yaşantıdır. Bu durumda geçmiş de yaşanmış taciz gibi travmatik olayların bilinçdışına itilen bugünkü izdüşümleri ve etkileri gibi daha karmaşık içsel çatışmalar, yanlış kalıplar ya da zorlamalar beden–zihin bütünlüğünü bozup vajinismusa neden olabilir.

Vajinismus terapisi için uygulanacak adımlar her ne kadar vajinismusun kadın üzerindeki süresine ve yoğunluğuna göre farklılık gösterse de, vajinismusun tedavi edilebilir geçici bir rahatsızlık olduğunu bilmenizde fayda var. Vajinismus ülkemizde her 10 kadından birinde gözükmektedir. Ama tedavisi de % 100 mümkündür. Bunun için de “Vajinismusta tamamen kişiye özel bir terapi planı gerekir”…

“Vajinismus bir kader değildir”. Çiftler bu sorunu hayatları boyu taşımak zorunda değillerdir. Deneyimli bir cinsel terapist rehber olduğu taktirde bu sorunu herkesin aşması mümkündür.

Back To Top