skip to Main Content
0 224 233 42 77    0 506 156 99 99

Vajinismus, başta vajinanın girişindeki kaslarda olmak üzere bazen de tüm vücutta istem dışı bir kasılma, endişe, korku, tiksinme ve panik halidir.

Vajinanın dış üçde bir bölümdeki kas yapısının cinsel birleşmeyi yineleyici ve sürekli olarak istemdışı kasılması vajinismusun en bilinen belirtileri arasındadır. Çoğu vajinismuslu kadında cinsel istek olmasına rağmen, cinsel birleşme esnasında bacaklarını kapatarak eşlerini iterler. Bir çok vajinismuslu kadın vajinalarında bir duvar olduğunu ve canlarının çok yandığını belirtmişlerdir.

Kültürümüzde olduğu gibi cinselliği bir tabu olarak gören ve çocuklara bu konuda hiçbir şekilde eğitim verilmeyen ülkelerde vajinismusa sık rastlanmaktadır. Özellikle kızlık zarını çok değerli olduğu ve bunun namusla özleştirildiği, kız çocukların cinsel kimliklerine yönelik katı kuralların olduğu ailelerde yetişen kadınlarda daha sık görülür. Cinselliği ayıp, pis ve günah olarak algılayan annelerin çocuklarına da bu şekilde yansıtması ve sürekli’ ört eteğini , kapat bacağını ‘ gibi ikazları kız çocuklarında cinselliğin acı veren, sadece kadınlık göreviymiş gibi algılaması ve bu konuya karşı kendini tamamen kapatması en önemli sebepler arasında yer alır. Diğer küçük bir yüzde ise küçüklükte yaşanmış taciz, tecavüz ensest gibi cinsel travmalar ya da geçmişte yaşanmış kötü cinsel deneyimler olabilir.

Vajinismus sebepleri tamamen psikolojiktir. Çünkü vajinismus tanısı alınmadan önce kişi önce jinekolojik bir muayeneden geçer anatomik hiç bir problemi yok ve buna rağmen cinsel ilişkiye giremiyorsa hastanın kendi iç dünyasındaki kaygı ve korkuların buna sebep olduğu düşünülür.

Vajinismuslu kadınların çoğu cinsel istek duyar, ön sevişmeden keyif alabilir, klitorel direk uyarıyla ya da sürtünmeyle orgazm olabilirler. Buna rağmen uzun süren başarısız cinsel birleşme denemeleri bir dönem sonra vajinismuslu kadınlarda hayal kırklığı yaşatabilir ve cinsel istek azlığına sebep olabilir. Cinsel birliktelik yaşayabilen fakat bundan hiç keyif almayan hatta acı duyan kadınlar ise başka cinsel işlev bozuklukları kapsamında değerlendirilirler.

Hayır illaki ilk gece korkuları olan kadınlar vajinismus olmamakla birlikte , ilk gece korkusunu şiddetle yaşamayan bir kadında vajinismus olabilir. Ama genellikle vajinismuslu kadınların büyük bir bölümünde ilk gece korkusu yoğun olarak yaşanır.

Çok nadiren kendiliğinden düzelen vakalar olur. Ancak çok büyük bir çoğunluğu, yıllarca beklemelerine rağmen düzelme olmaz çünkü her başarısız cinsel deneyim vajinismus sorununu katlayarak arttırır.

Hayır.Kasılmalar istem dışı olduğu için,kas gevşeticiler,hiçbir işe yaramaz.Anestetik kremler de hiçbir şekilde vajinismus tedavisini sağlamaz. Çünkü kasılmaya neden olan, ağrı değildir. Vajinismusta kasılma, tamamen bilinç dışı yerleşmiş, korkulara bağlıdır.

Bunların etkisiyle insan kendini daha rahat hissedebilir , cinsel birleşme için cesaret toplayabilir ama kasılmalara etkili olmadığı için cinsel birleşme gerçekleşmez.

Vajinismusta, kadına anestezi verilerek kızlık zarının alınması, vajinanın genişletilmesi işlemi, kesinlikle işe yaramaz ve boşuna zaman kaybına neden olur. Çünkü kızlık zarı zaten yapı olarak esnektir. İlişkiye izin vermeyen vajinanın dış üçte de biri olan pubik kaslardır. Ayrıca, vajinismus kadınını umutsuzluğa sürükleyerek, tedavi konusundaki bütün ümitlerini yitirmesine ve boşluğa düşmesine neden olur.

Bu son derece yanlış etik olmayan bir uygulamadır. Anestezinin etkisi altında bir kereye mahsus cinsel birleşme olabilecek fakat daha sonra kasılmalar devam edecektir. Ayrıca bu deneyim kadın için çok travmatik olmakla birlikte cinsel terapi sürecini de olumsuz etkilemektedir.

Evet, nadir olmakla birlikte vajinismuslu bir kadın hamile kalabilir. Tam olmayan cinsel ilişki sırasında erkek spermleri vajen içine kaçabilir ve sırasıyla rahim ve takiben tüplere ulaşıp, yumurtayı döllemeyi başarması sonucu gebe kalabilir ve siz vajinismus problemi ile yaşarken çocuk sahibi olabilirsiniz. Çocuk sahibi olmak vajinismus problemini çözmez. Çiftler arasında hep birşeyler yarımdır. Ailenize katılan yeni tatlı o üye bile bu sorunu görmezden gelerek yaşamanıza yetmez. Ayrıca vajinismus tedavisi olmadan hamile kalmak tedaviyi daha da ötelemenize ve işleri zorlaştırmanıza neden olur.

Vajinismus tedavisi, ‘Cinsel Terapi’dir. Vajinismus sorunu aslında bir sonuçtur. Yani kadının bilinçdışında gerçekleşen, kaygı ve korkularına zırh olan bir savunmadır. Cinsel terapi sırasında kadının bu korku kaygılarını gidermeye yönelik yöntemler uygulanmalıdır. Bilişsel yeniden yapılandırılma yapılmalı yanlış olan düşünceler yerine doğruları konularak özümsetilmelidir. . Çift arasında ilişki aşamasına önem verilmeli bağları kuvvetlendirilmelidir. Tedavi sadece vajinismus sorununa odaklanmamalı çiftlerin sonraki cinsel yaşamlarını da keyifli hale getirecek şekilde olmalıdır. Vajinismuslu kadına kendi vücudunu kontrol edebilme ve vajinanın içine rahatlıkla penisi alabilecek ve bu birleşmeden haz ve keyif duyacak hale getirilmelidir.

Jinekolojik muayene, kadının cinsel ilişkiye girmesine engel olabilecek bazı genital anormallikleri veya organik sorunları saptayabilmek için önemlidir.Böyle bir problem olmadığı takdirde vajinismus tedavisi yani cinsel terapiye başlanmalıdır.

Vajinismus tedavisinde, cinsel terapi ile başarı oranı % 100’dür.

Vajinismus tedavisi kişilere göre farklılar gösterir. Çünkü vajinismus seviyeleri farklıdır. Bunun yanında kaç yıldır bu sorunu yaşadığı, eşiyle ilişki düzeyleri gibi tedavi sürecini etkileyecek pek çok faktör vardır. Vajinismus sorunun altta yatan sebepleri her hastaya göre farklı olduğundan tamamen kişiye özel bir tedavi planı çıkartılır. Vajinismus hastasının durumuna göre, sıklığı düzenlenerek, vajinismus, ortalama 6 -12 seans da tedavi edilir. Haftalık ya da günlük seans sayısı, hastanın tedaviye uyumuna göre farklılık gösterebilir.

Vajinismusta, basit, ağır, ya da durumsal gibi ayrımlar söz konusudur. Vajinismus sadece kişinin bilişsel öğretilerinden kaynaklanıyor, penis dışında jinekolojik muayene de rahatsa , tampon ya da parmağını vajina girişine kısmen sokabiliyorsa ve eşle ilişkileri çatışmalı değilse bunu basit vajinismus olarak değerlendiririz, ve tedavisinden daha çabuk sonuç alırız. Eşlerin birbirine sevgisi az ve sağlıksız ise, aralarında şiddetli geçimsizlik varsa, vajinismus hastasının geçmişinde ağır cinsel travmalar varsa, jinekolojik muayene olamıyor, parmak ya da tampon kullanamıyor ve tek başına cinselliği düşünmek bile kasılmalarına sebep oluyor ise bunu da ağır vajinismus olarak değerlendiririz ve tedavisi de diğerine göre daha uzun sürer. Bunun yanında tedaviye istekli olmayan vajinismus hastası kesinlikle tedavi edilemez. Bu tür vajinismus hastaları vajinismus olduklarından dolayı hiç bir rahatsızlık hissetmezler ve tedavi olmayı reddederler. Vajinismus tedavisini reddeden hastaya tıbben yardım etmek mümkün değildir. Bu tür hastaların öncelikle evlilik terapisi alarak sağlıklı cinsel hayatın evlilik için ne kadar gerekli olduğunu kavramaları gerekmektedir. Cinsel terapi sırasında önce evlilik terapisi yöntemlerinden faydalanmak gerekir.

İlk görüşme sırasında, vajinismusun derecesi saptayacak bir takım testler yapılır ve ortalama tedavi süresi ve vajinismus tedavisi paket fiyatı hakkında bilgilendirme yapılır.

Vajinismus tedavisi mümkünse çift ile yapılmalıdır. Çünkü bu sadece kadının değil çiftin problemidir. Ayrıca tedavi aşamalarını erkek de özümsemeli, anlamalıdır. Çünkü evde yapılacak olan egzersizlerin çoğunda erkek de rol almaktadır ve evde karısını motive ederek cesaretlendirmek gibi sorumlulukları vardır. Yani eş (erkek) bir nevi evdeki cinsel terapist konumundadır. Çift ile birlikte yapılan cinsel terapiler tedaviyi olumlu yönde etkiler ve daha çabuk sonuç verir.

Öncelikle vajinismus tedavisine olan inanç, kararlılık ve azim tedaviye giden yolda en önemli unsurdur. Eşlerin bu dönemde olduklarından çok daha fazla sabırlı ve anlayışı olmaları çok önemlidir. Bu dönemde hayatlarında herhangi bir olumsuzluk olmaması ve ev içerisinde rahat olabilmeleri yani mahrem alanlarının güvenli olması, cinsel terapi süresince aşk oyunları adı verilen egzersizleri istikrarla yerine getirmeleri tedavi sürecini olumlu olarak etkileyen faktörler arasındadır.

Parmak egzersizleri tedavinin kendisi değil sadece bir parçasıdır. Gereklidir çünkü kadın kendi vajinasının kontrolünü ele geçirebilmesi için penis birleşmesine kadar sistamatik duyarsızlaştırma yöntemidir. Vajinismuslu kadınların pek çoğu parmak egzersizlerinden dolayı tedaviye sıcak bakmayabilirler bu da çok normaldir. İnanın sizler için ne kadar zor olduğunu çok iyi anlıyorum ama bu vajinal kas hafızası için gereklidir ve cinsel terapi sırasında direk parmak aşamasına geçmiyoruz. Önce sizin kaygı korkularınızı giderip cinselliği normalleştirip , ilk olarak kendi başınıza sonra eşiniz ile birlikte yapacak olduğunuz aşk oyunları ile zevkli hale getirerek parmak aşamasına geçiyoruz. Yani tedavi öncesi parmak egzersizi algınız ile tedavi içindeki parmak egzersizi algısı değişiyor. Daha başa çıkılabilir bir durum halini alıyor.

Cinsel terapiyi, bu konuda eğitim almış olan doktor, psikolog ve psikiyatristler yapabilir. Ancak bu multidisipliner bir tedavi olduğundan bazen bu üç meslek de birbirlerinden yardım alarak çalışmalıdır.

Ofisimde vajinismus dışında başka psikolojik sorunlara da yardımcı olduğumdan dolayı hiç kimse birbirinin ne sebeple geldiği konusunda bir fikir sahibi olamaz. Ayrıca çoğunlukla danışanlar arası randevuları danışanların seanlarının bitmiş ve ofisimden ayrılacakları süreyi dikkate alarak ayarlıyoruz. ( Aksi bir durum olmazsa, geç kalmalar gibi…)

Vajinismus tedavi edildikten sonra bir daha tekrar etmez. Ancak eğer sadece vajinismus tedavisine odaklı davranışçı teknikler dışında bir bilişsel , ilişkisel, duygusal, terapi süreciniz olmazsa ,(cinsellikten keyif ve zevk almanıza yönelik terapi teknikleri uygulanmazsa) eşiniz ile cinsel birliktelik yaşarsınız ama bu size ne kadar keyif verir tartışılır. Bu tarz keyifsiz ve sadece görev gibi yapılan cinsel birleşmeler bir süre sonra kadında cinsel isteksizsizlik, ya da ağrılı cinsel ilişki ( Disparoni ) tablosuna dönüşebilmektedir. Bu yüzden tedavinize karar verirken bunları da göz önünde bulundurmalısınız, yani tedavinizi üstlenecek kişinin sadece jinekolog, psikolog ya da psikiyatrist olması dışında cinsel terapi eğitimi almış bu konuda çalışıyor olması gerekmektedir.

    Back To Top