skip to Main Content
0 224 233 42 77    0 506 156 99 99

Vajinismus Nedir?

Vajinismus biyolojik bir problem olmamasına rağmen kadının korku, kaygı ve endişelerinden dolayı pelvik taban kaslarının kasılması ve cinsel ilişkiye istemsiz bir şekilde izin verememesidir.

Vajinismus cinsel ilişki sırasında vajinanın dış üçte birlik kısmındaki kasların istemsiz ve ani kasılmasıdır. Bu kasılma vajina girişini daraltarak, ilişkinin ağrılı ya da imkansız olmasına sebep olur.

Bu istem dışı kasılmalar cinsel birleşme esnasında olabileceği gibi, tampon ya da jinekolojik muayene sırasında hatta hastanın kendi parmağı ile bile olabilmektedir.

Evlenmeden önce cinselliği çok korkutucu ve iğrenç bulan, ilk gece korkuları olan ya da jinekolojik muayeneye karşı aşırı korku duyan kadınlarda vajinismus görülme olasılığı yüksektir.

Vajinismus vajina girişi, pelvik bölge, çoğunlukla bacaklara yayılan, bazen sırta doğru uzanan, hatta bazen tüm vücudun bile kasılmasına sebep olabilir.

Vajinismuslu kadınlar cinsel birleşme esnasında bu kasılmalar sonucu yaşadıkları panik ile, elleri ile eşlerini iterler. Bazen bazı vajinismuslu kadınlarda panik atak benzeri bir tablo bile yaşanabilmektedir.

Vajinismusta genital bölgeye dokunma, ilişkinin düşüncesinin akla gelmesiyle hatta geçmişte maruz kalınan travmatik bir cinsel deneyimin ( Ensest, taciz, tecavüz ) hatırlanmasıyla bile ortaya çıkabilir. Böyle bir durumda sorunu yaşayan kadına ‘Rahat ol’, ‘Nefes al ver’ , ‘Gevşe!’, ‘sakinleştirici al.’ ‘Ağrı kesici al’ gibi öneriler hiçbir işe yaramaz.

Vajinismus sorunu yaşayan kadınlarda bazı ortak kaygılar ve yanlış inanışlar vardır. En yaygın olanlardan bazıları şöyledir:

  • Vajinam çok dar / penis çok büyük,
  • İlk cinsel deneyim çok ağrılı ve kanamalı olur,
  • Kızlık zarı patlar, yada çok kalın ve sert olduğunda penis içeri giremez,
  • İlişki sırasında kilitlenen ve hastaneye götürülen çiftler vardır, vb. gibi pek çok yanlış inanışlar, düşünceler vajinismusa zemin hazırlayabilmektedir.

Kadın cinsel organı kendisini penisin büyüklüğüne ya da küçüklüğüne göre hazırlar. Vajina uzayabilen, esneyebilen bir yapıdır. Buna rağmen çoğu vajinismuslu kadında vajinalarının penisi içeriye alamayacak kadar, dar ya da küçük olduğunu düşünürler. Fakat bu doğru değildir, çünkü vajina yapı itibariyle esnektir ve doğumda bir çocuğun başını çıkaracak kadar genişleyebilir. Bu yaklaşık 10 kat genişleme demektir. Kadın bu ve buna benzer yanlış inançlar ya da çocukluğundan beri bilincine yerleştirdiği hurafelerle bilinçaltında korku yaratır ve korku insan mekanizmasındaki ilkel bir savunmayı harekete geçirerek ( Savaş ya da kaç ) vajina kaslarını sıkıca kapatır. Bu tıpkı bir yangın alarmımın tehlike olmayan bir durumda çalışmasına benzer bir durumdur. Asla kadının kontrolünde değildir.

Bu bahsettiğim korku ve kaygı ile kadın erkeği, vajen bölgesine yanaştırmaz ya da bazıları da partnerleri ile güzel bir ön sevişme veya oral seksi rahatlıkla yaşar, sadece vajen girişi denemelerinde bu kasılma ve vajinada adeta bir duvar olduğunu algılar ve cinsel birleşme gerçekleşmez.

ÜLKEMİZDE HER ON KADINDAN BİRİ VAJİNİSMUS SORUNU YAŞAMAKTADIR.

Vajinismus’un nedenleri hakkında bilgi almak için tıklayın.

Back To Top