skip to Main Content
0 224 233 42 77    0 506 156 99 99

Vajinismus terapisi için uygulanacak adımlar her ne kadar vajinismusun kadın üzerindeki süresine ve yoğunluğuna göre farklılık gösterse de, vajinismus terapisinden genel anlamda bahsedelim:

Öncelikle, vajinismus sorununun, cinsel terapi ile çözülebilecek geçici bir rahatsızlık olduğunu unutmayın..

Vajinismusta tamamen kişiye özel bir terapi planı gerekir

Bunun için öncelikle çiftler ile birkaç görüşme yapılır. Çiftin cinselliğe bakışı, duygu durumları, evlilik ilişkileri, iletişimleri, motivasyonlarını ölçmek için bir takım bilimsel temelli uygulamalar yapılır ve değerlendirme sonuçlarına göre bir terapi planı çıkartılır.

Daha sonra çiftlerin ilişkilerine odaklanılır. Varsa çatışmalar giderilmeye, ilişkilerini tekrar duygusal boyuta taşıyarak bağlarını sağlamlaştırma üzerinde durulur. Çünkü Vajinismus cinsel terapisi karşılıklı sevgi ve saygının olduğu çiftlerde daha başarılı olur.

Sonraki aşama olarak kadının ilk gece korkuları, ilk cinsel ilişki, kızlık zarı ile ilgili kökleşmiş yanlış inanışlar ve düşünceler yerine doğruları ile değiştirmeye yönelik bilişsel bir çalışma yapılır. Hastanın cinselliğe dair olumsuz duyguları giderilerek cinsel duygularını hissetmesini, cinselliğin her kadının hakkı olduğunu, ve bunu da haz duyarak keyif alarak yaşamasının gerekliliğini benimsemesi hedeflenir.

Eğer hastanın vajinismusa neden olan faktörleri arasında, öğrenilmiş, bilişsel öğretiler dışında bir travmaya bağlı ise bu aşamada da hastaya duygusal yönelimli terapi uygulaması yapılarak baş etme yöntemleri geliştirilir.

En son olarak davranışsal uygulamalara yer verilerek, “aşk oyunları” adı verilen egzersizleri, aşama aşama uygulatarak (evlerinde) çiftler cinsel penetrasyonu (cinsel birleşme) gerçekleştirebilecek duruma gelirler.

Aşk oyunlarında uygulanacak yöntemlere örnek olarak:

 • Aşk oyunlarının mantığını anlama
 • Vücudu ve cinsel organları keşfetme oyunları
 • İdeal ortamı oluşturma
 • Gevşeme ve rahatlama egzersizleri
 • Mastürbasyon ve boşalma oyunları
 • Pelvik Taban Kasları üzerindeki bilinçli kontrolü arttıran Kegel Egzersizleri
  (Terapinin en önemli aşamalarındandır)
 • Bireysel tek parmak oyunları
 • Bireysel çift parmak oyunları
 • Kadınlığı hissetme oyunları
 • Eşli parmak oyunları
 • Erotik masaj ve sevişme oyunları
 • Penis ve vajina birlikteliği oyunları
 • Güzel sevişme sanatını öğrenme vb. gibi uygulamalar gösterilebilir.

Ayrıca, vajinismus cinsel terapisinde genellikle hiçbir cerrahi müdahale ve diğer girişimsel müdahaleleri uygulamak gerekmez. Hastanın tedavi süreci boyunca herhangi bir ilaç kullanması da istenmemektedir. Yapılması gereken tek şey, iyi bir rehber olacak cinsel terapisti bulmak, her şeyi açıkça anlatmak ve en önemlisi de iyileşme arzunuzun olmasıdır.

Sizler bunu yapmayı başardığınız takdirde, cinsel terapistin sizlere önereceği aşk oyunları adı verilen egzersizlerle vajinismus sorununu aşmanız mümkündür

Eski yaklaşımlara baktığımızda vajinismus terapisinin hedefi sadece vajinal penetrasyondu(Cinsel Birleşme). Eşlerin terapi sonrasındaki, mutlu ve haz odaklı cinselliği göz ardı edilmekteydi. Bu da daha sonra çiftlerde cinsel işlev bozuklukları, cinsel soğukluklar, disparoni(Ağrılı cinsel ilişki) gibi tablolara dönüşmekteydi.

Yeni yaklaşım cinsel terapi ise vajinismus terapisi devam ederken çiftler için uyumlu ve haz veren cinsel yaşamı da hedef almaktadır.

Back To Top